000
km/h

Co sprawdzić w samochodzie przed wyruszeniem na majówkę?

 

Świąteczne wyjazdy, długi weekend majowy to dla wielu kierowców początek sezonu wyjazdowego, ale czy Wasze auta są do tego przygotowane? Skontrolowanie stanu technicznego, wymiana płynów, czy zużytych podzespołów, są konieczne żeby samochód bezpiecznie i bez przygód dowiózł Was do celu. Co i jak sprawdzić samemu bez pomocy mechanika? Poniżej znajdziecie krótką instrukcję kontroli poszczególnych podzespołów pojazdu, przed wiosenną, weekendową wycieczką.

Po pierwsze: solidne mycie i ogólne oględziny.

Po zimie zakamarki karoserii Waszego pojazdu mogą być pełne soli i błota. Substancje te sprawiają, że auto staje się bardziej podatne na korozję, dlatego wiosną warto je dokładnie umyć. Szorowania potrzebuje nie tylko nadwozie, ale także podwozie, nadkola i zaciski hamulcowe. Gdy umyjecie swój samochód łatwiej będzie Wam sprawdzić, czy nie ma żadnych wycieków w komorze silnika i pod podwoziem. Powinno się również sprawdzić przewody pod kątem pęknięć, przetarć czy przepaleń. Jeśli zauważymy jakieś uszkodzenia nie należy ryzykować: najlepiej umówić się do mechanika!

Po drugie: opony.

Koniec kwietnia to ostateczny moment na zmianę ogumienia z zimowego na letnie. Temperatury w ciągu dnia, o tej porze roku rzadko spadają poniżej 10°C, a mrozy praktycznie już nie występują.

W takich warunkach zimowe ogumienie traci swoje właściwości – opony szybciej się zużywają, wydłuża się droga hamowania i zwiększa zużycie paliwa. Przed założeniem opon letnich, trzeba sprawdzić głębokość ich bieżnika (nie powinna być mniejsza niż 3 mm) oraz ciśnienie (patrz: tabliczka przy drzwiach kierowcy wskazująca ciśnienie w oponach zalecane przez danego producenta). Należy również zadbać o koło zapasowe albo zestaw naprawczy.

Po trzecie: hamulce.

Oczyszczone wcześniej hamulce trzeba przetestować: najlepiej wykonać ich próbę hamując samochodem przy zimnym, a następnie przy rozgrzanym silniku. W obu przypadkach trzeba zwrócić baczną uwagę na długość drogi hamowania i prawidłowe funkcjonowanie ABS. Warto również sprawdzić skuteczność hamulca ręcznego.

Po czwarte: oświetlenie i widoczność.

Przed wyruszeniem w podróż należy również skontrolować sprawność wszystkich świateł – zarówno główne przednie i tylne, jak i te, o których często się zapomina, np. oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Pamiętajcie, że za nieoświetloną tablicę grozi mandat! Przepalone żarówki reflektorów zawsze wymienia się parami, co zapewni równą moc ich świecenia. Poza światłami ważna jest także czystość szyb i lusterek – należy je porządnie wyczyścić z zewnątrz i od środka. Jeśli wycieraczki nie zostały wymienione bezpośrednio po zimie, trzeba o to zadbać przed wyjazdem w trasę.

Po piąte: płyny i filtry.

Pamiętajcie, aby sprawdzić poziomu oleju w silniku, poziom płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy. W razie ubytków lub potrzeby wymiany (w przypadku płynu chłodniczego) należy je uzupełnić, żeby zapobiec uszkodzeniom silnika oraz awariom pojazdu w czasie drogi. Po dłuższym okresie nieużywania klimatyzacji może się okazać, że układ się rozszczelnił, jest brudny albo rozwijają się w nim szkodliwe grzyby. Należy wtedy zlecić odgrzybianie, wymianę filtra kabinowego i ponowne nabicie.

Powrót