000
km/h

Uszczelka pod głowicą

 

Czym jest sama uszczelka?

Uszczelka pod głowicowa to element umieszczony między głowicą a blokiem silnika, przez który odpowiednimi kanałami przepływają olej i płyn chłodniczy.
Zadaniem takiej uszczelki jest odizolowanie tych obydwu cieczy, których temperatury w czasie działania silnika są skrajne oraz zapobieganie przedostawaniu się płynu chłodniczego do cylindrów. Uszczelka pod głowicą jest niezbędna ze względu na proces technologiczny produkcji silnika. Bez poziomego podziału między cylindrem a głowicą, nie możliwe byłoby obrobienie gładzi cylindra i gniazd zaworowych. Wbrew pozorom rezygnacja z takiego podziału nie uprościłaby silnika, podniosłaby koszt jego produkcji i ewentualnej obsługi serwisowej. Uszczelka ma za zadanie wytrzymywać nie tylko gwałtowne zmiany temperatur, ale również wysokie ciśnienie dochodzące do około 200 barów, powstałe w komorach spalania.

Ze względu na te dość ekstremalne warunki pracy zdarza się, że uszczelka przestaje działać prawidłowo. Objawy jej uszkodzenia pojawiają się powoli i są często bagatelizowane, ponieważ bywają identyczne jak dla kilku innych usterek przytrafiającym się naszym autom. Objawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą to:
• trudności z rozruchem,
• nierówna praca na wolnych obrotach,
• zapach spalin wewnątrz samochodu,
• biały dym wydobywający się z rury wydechowej,
• podnoszący się poziom oleju,
• zbyt wysoka temperatura silnika,
• pod korkiem od płynu chłodniczego pojawia się „orzechowy” nalot.

Jeśli występuje, któryś z powyższych objawów można zlecić stosowne badania techniczne lub poczekać, aż zaczną występować wszystkie naraz. Dużo prościej zdiagnozować zupełnie uszkodzoną uszczelkę niż taką, która dopiero się „kończy”. Ryzyko jest jednak duże, ponieważ mogą nawet pęknąć z przegrzania elementy układu chłodniczego.

Diagnozowanie uszkodzenia uszczelki zwykle polega na sprawdzeniu przedmuchów do układu chłodzenia i smarowania. Usterka może obejmować przedostawanie się ciśnienia z cylindra do wyżej wymienionych układów lub nieszczelności między nimi. Jeśli olej przypomina kolorem kawę z mlekiem i stał się emulsją, to najprawdopodobniej płyn chłodzący dostał się do układu smarowania. W takiej sytuacji, również w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia pojawia się olej silnikowy. Prostym testem jest odkręcenie korka zbiornika wyrównawczego i sprawdzenie czy płyn nie bulgocze. Jeśli zaobserwujemy taki objaw, oznacza to, że spaliny dostają się do układu chłodzenia. Towarzyszy temu para wydostająca się z rury wydechowej. Dymienie na niebiesko, poza wyeksploatowaniem silnika może oznaczać nieszczelność w okolicach magistrali olejowej.

Czy są sposoby, żeby uniknąć uszkodzenia uszczelki?

Pomijając wady konstrukcyjne niektórych silników to tak, ponieważ większość uszkodzeń bierze się z przegrzania silnika. Może ono wynikać z awarii elementów układu chłodzenia. Wyłącznik termiczny, wentylator chłodnicy, nieszczelność układu. Niestety zdarza się, że kierowcy sami psują swoje silniki zasłaniając chłodnic, co jest starym sposobem, na zapewnienie szybszego nagrzewania się silnika. Stary dobry sposób sprawdzał się jedynie w Żukach, Starach, Nysach i innych autach, które już dawno zniknęły z naszych dróg. Obecnie nie powinno się zasłaniać chłodnicy, ze względu na ryzyko przegrzania silnika. W okresie letnim, po opadach deszczu czy wieczorami mamy do czynienia z dużą ilością latających owadów, które zatykają kanały chłodzące w chłodnicy. Może to doprowadzić do wzrostu temperatury czynnika chłodzącego. Trzeba co jakiś czas sprawdzać poziom zabrudzenia chłodnicy i w razie konieczności użyć detergentu i delikatnego strumienia wody od strony komory silnika. Kolejna częstą przyczyną, bywa niewłaściwie założona instalacja LPG.

Na powyżej opisane symptomy warto szybko zareagować, żeby nie narazić się niepotrzebnie na koszty związane z naprawami samochodu. Nie należy bagatelizować sprawy, szczególnie że przez nieszczelną uszczelkę dochodzi do przedostawania się płynu z układu chłodzenia do oleju silnikowego co doprowadza do szybkiego zatarcia silnika.

Powrót