000
km/h

WYMIANA FILTRA POWIETRZA – MOŻNA ZROBIĆ TO SAMODZIELNIE!

 

Czym jest filtr powietrza i do czego służy?

Jego wymiana jest wyjątkowo prosta i bardzo łatwo można wykonać ją przed domem lub blokiem, korzystając z podręcznych narzędzi! Filtr powietrza w samochodzie stanowi istotny podzespół niezbędny do prawidłowej pracy silnika. Odpowiada bezpośrednio za oczyszczanie powietrza docierającego do komór spalania. Chodzi głownie o pyłki czy kurz, które mogą zaburzyć proces spalania, a także doprowadzić do zniszczenia niektórych podzespołów silnika. Filtr powietrza posiada w swoim przekroju wiele warstw ułożonych obok siebie. Każda z nich wykonana jest najczęściej z celulozy lub bawełny, rzadziej z materiałów sztucznych, takich jak poliester. Dedykowane są do konkretnych aut oraz silników, dlatego też, decydując się na zakup, musisz uważnie przestudiować oznaczenia, aby wybrać odpowiedni model. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża i wynosi od kilkudziesięciu do nawet 250 zł.

Kiedy należy wymienić filtr powietrza?

W zależności od producenta zaleca się różne okresy wymagające wymiany filtra powietrza. Najczęściej polecane granice to ok. 15-20 tys. km ale sporo zależy od eksploatacji, czyli ilości zanieczyszczeń, jakie można spotkać na polskich drogach. Powoduje to, że filtr powietrza szybciej straci swoją drożność i właściwości na piaszczystych drogach w sezonie letnim niż podczas jazdy po asfaltowej nawierzchni.

Warto okresowo skontrolować stan filtra. Do wstępnej oceny nie trzeba być ekspertem, różnica między nowym elementem, a całkowicie zużytym jest łatwo zauważalna. Na jasnej powierzchni pojawi się wiele czarnych zanieczyszczeń, szczególnie widocznych podczas rozchylania charakterystycznej harmonijki filtra. Wymiana filtra w odpowiednim momencie jest ważna ponieważ, jazda z zużytym elementem jest bardziej kosztowna, gdyż powoduje większe zużycie paliwa. Jeśli zatem zauważysz stały i podwyższony poziom spalania, może być to wina niedrożnego filtra powietrza.

Jak samemu wymienić ten filtr?

Instrukcja krok po kroku została podana na filmiku powyżej. Zapoznajcie się z nią i przy następnej okazji zróbcie to sami!

Powrót