Zielona herbata ma unikalne właściwości. Popijanie jej naparu rekomendowane jest dzięki substancjom, jakie w sobie mieści jak na przykład kofeina, polifenole, mikroelementy oraz witaminy. Działanie tych substancji sprawia, iż popijanie zielonej herbaty przyczynia się do detoksykacji, zminimalizowania symptomów przesadnego spożycia napojów alkoholowych a prócz tego eliminuje cholesterol, który jest główną przyczyną dużej ilości chorób. Oprócz tego popijanie naparu z zielonej herbaty natęża tempo metabolizmu tłuszczy, co perfekcyjnie pomaga w czasie diety oczyszczającej. Zielona herbata będzie więc miała wielki wpływ na nasz wizerunek i nastrój.
Nie bez znaczenia dla barwy, właściwości i smaku zielonej herbaty jest jej zaparzanie. Nie można zalewać jej wrzątkiem, albowiem wpłynie to na zmianę barwy na mętną zielono-żółtą, a smaku na goryczkowaty. Zaparzana krótko będzie działała pobudzająco, podobnie jak kawa. Jeśliby czas jej parzenia wydłużyć do co najmniej 5 minut, to będzie miała cechy odprężające, uspokajające i relaksacyjne. Ponadto ta sama porcja zielonej herbaty może być zaparzana wielokrotnie, bez utraty jej wyjątkowych właściwości.
Zielona herbata sięga swą historią parę tysięcy lat w przeszłość. Od momentu, w jakim ją odkryto oceniano ją jako szczególny napar posiadający właściwości uzdrawiające. Wysławiano jej pomocny wpływ na spotęgowanie koncentracji, i co więcej była stosowana przez niektórych w charakterze środka na wiele chorób. Ceremonię popijania zielonej herbaty rozpoczęli Chińczycy. Jej sława rozpowszechniła się w niedługim czasie pośród mieszkańców Azji, szczególnie w Tajlandii, Indiach i Japonii. Stosunkowo późno dotarła na teren Europy, jakieś trzysta lat temu, ale mimo szczególnych właściwości nie zdobyła takiej renomy, jak czarna herbata, której picie jest szczególnie znane wśród Europejczyków, w szczególności w Wielkiej Brytanii, gdzie jest podawana obowiązkowo z odrobiną mleka i popijana zwykle po południu.