Ortodonta – Kalisz

0
49

Czym zajmuje się ortodonta?
Często słyszymy, że dziecko znajomego chodzi do ortodonty. A kto to jest ortodonta? Ortodonta jest to lekarz stomatolog specjalizujący się w leczeniu i profilaktyce wad zgryzu oraz wad szczękowo- twarzowych.

Najczęstszym problemem, z jakim rodzice zgłaszają się do ortodonty jest nierówne ustawienie zębów. Kiedy zauważymy, że zęby naszej pociechy są krzywe warto zgłosić się na konsultację. Podczas takiej wizyty ortodonta określi, czy konieczne jest leczenie. Jak ono wygląda?

W leczeniu wad zgryzu stosowane są aparaty ortodontyczne. Do czasu osiągnięcia przez dziecko roku życia stosowane są aparaty ruchome. Podczas wizyty pobierane są wyciski, a następnie tworzony jest specjalnie dostosowany do wady dziecka aparat, który najczęściej jest zakładany na noc i wyjmowany rano. Warto także zadbać, aby dziecko nosiło taki aparat choć godzinę w ciągu dnia. Rozpoczęcie takiego leczenia wiąże się także z koniecznością odbywania okresowych wizyt celem dopasowania aparatu. Po 12 roku życia rozważana jest możliwość założenia aparatu stałego.

Warto podkreślić, że celem leczenia wad zgryzu jest nie tylko osiągnięcie ładnego uśmiechu. Nieleczone wady mogą się w przyszłości przyczynić do wielu problemów np. podczas dopasowania koron, wstawiania implantów, a nawet z do problemów związanych z utrzymaniem właściwej higieny w jamie ustnej,