„Rodzinne” odtruwanie alkoholowe.

0
106

Jednym z ogromnych problemów, z jakimi muszą borykać się polskie rodziny jest alkoholizm jednego z rodziców, lub co gorsza obu opiekunów. Niestety Polska po transformacji systemu politycznego na przełomie lat 80-tych i 90-tych musiała się zmagać z ogromnym problemem ekonomicznym, który dotknął setek tysięcy polskich rodzin.

Do dzisiaj w wielu przemysłowych miastach nie do końca poradzono sobie z tym problemem. Szczególnie jest to widoczne w biednych częściach miast lub po prostu w biednych rodzinach, gdzie mężczyźni lub także i kobiety zmagają się z problemem alkoholizmu. Najczęściej odbija się to na dobrych stosunkach rodzinnych, a dzieci często podążają śladami rodziców. Niestety ten problem dotyczy także z pozoru wydawać by się mogło zwyczajnych rodzin, które zewnętrznie uważane są za wzorowe. Głównym problemem takich rodzin jest to, iż alkoholicy nie przyjmują do wiadomości tego, że cierpią na tę chorobę. Uważają, iż coś takiego nie istnieje. Przekonanie ich do odpowiedniego leczenia, jakim może być odtruwanie alkoholowe może być bardzo trudne. Zazwyczaj brak jest organizacji, które pomagają w takim leczeniu, na całe szczęście z każdym rokiem ich przybywa.

Dzieci mogą mieć ogromny wpływ na rodziców, lub współmałżonek na męża lub żonę objętą chorobą. Trzeba im pokazać, iż zależy wam na ich leczeniu i wyzdrowieniu, gdyż to negatywnie wpływa na wartości rodzinne. Wiele rodzin rozpada się z tego powodu i groźba rozwodu może poskutkować. Im dłużej człowiek pije i ma słabszą psychikę, tym bardziej jedyną deską ratunku dla niego może być odtruwanie alkoholowe. W czasie leczenia, które dla pacjenta może być bardzo uciążliwe, nieraz bolesne, niezwykle ważne, o ile pozwoli na to osoba prowadząca, jest wsparcie rodzinne. Dzięki ciepłym słowom otuchy oraz swą obecnością rodzina nieraz może zdziałać cuda. Trzeba pokazać chorej osobie, iż musi i ma, o co walczyć. Również po samym leczeniu należy się odpowiednio pilnować oraz osoby wyleczonej, aby nie doszło do powrotu do nałogu. To jest bardzo ważny element.