Bądź sprawna przy osteoporozie

0
69

Kobiety w pewnym, (chociaż notuje się coraz młodsze) zaczynają chorować na osteoporozę, czyli osłabienie kości a co za tym idzie narażone są w dużo większym stopniu niż reszta populacji na złamania. Trzeba wtedy szczególnie dbać o sprawność fizyczną i pełen zakres ruchów. Trzeba bardzo dbać o siłę własnych mięśni i za wszelką cenę unikać upadków, które mogą się skończyć złamaniami. Należy także unikać obciążenia kręgosłupa.
Warto wiec codziennie poświęcić trochę swego zapewne bezcennego czasu na kilka ćwiczeń fizycznych, które sprawią, że nasza sprawność będzie lepsza a w konsekwencji bardziej będziemy dbać o nasze narażone na złamania kości.
1. Leżąc na brzuchu z podpartymi rękami na macie czy dywanie prostować tułów kilka sekund wytrzymać w takim napięciu a potem powoli opuszczać ciało na matę; następnie ułożyć ręce pod brodą i naprzemiennie zginać kolana; a następnie napinać na kilka sekund pośladki. Robić około 20 powtórzeń.
2. Położyć się na plecach i dociągać do brzucha naprzemiennie kolana
3. Usiąść na krześle, stopy ułożyć na podłodze ręce spleść na karku; w tej pozycji skręcać tułów raz w jedną raz w drugą stronę?
Regularne wykonywanie tych ćwiczeń pozwoli na utrzymanie mięśni w dobrej kondycji?