Zwykle je zaniedbujemy lub wręcz dręczymy (zwłaszcza kobiety) chodząc w niewygodnych, (ale modnych) butach: zbyt ciasnych, ze zbyt wysokimi obcasami lub całkiem płaskich. Optymalna wysokość obcasa to około 3 centymetry (minimum 1 centymetr). Nie zwracamy uwagi także na niewielkie kontuzje czy dolegliwości dopóty dopóki już naprawdę nie można chodzić z bólu.
Najczęstszymi dolegliwościami stóp są:
1. Halluksy, czyli deformacja paluchów, które odchylają się nadmiernie w kierunku pozostałych palców, co prowadzi także do deformacji pozostałych palców. Główną przyczyną ich powstawania jest noszenie butów w szpic. Póki zmiany nie są duże można (oprócz zmiany obuwia na wygodne i luźne) używać żelowych lub gąbkowych klinów międzypalcowych, ale gdy ból i deformacja są duże konieczna będzie operacja chirurgiczna.
2. Ostroga piętowa jest to zwyrodnienie w postaci narośli na kości piętowej ograniczające swobodne poruszanie się i ból. Jej przyczyną jest stan zapalny pięty powstający wskutek nadwagi, stojącej pracy i chodzenie na wysokich obcasach lub zbyt miękkich butach. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest dobrze dobrane obuwie ortopedyczne, fizykoterapia, zabiegi przy pomocy ultradźwięków i w ostateczności zabieg chirurgiczny.