ZĘBY

0
86

Dbałość o zęby to nie tylko czynność estetyczna (zęby wyczyszczone są ładniejsze i bielsze), to konieczność zdrowotna. Zapobieganie próchnicy nie tylko sprawia, że dłużej zachowamy zęby, ale i zapobiegnie różnym innym dolegliwościom. Po pierwsze zapobiegnie chorobom przyzębia i dziąseł, co jest bardzo ważne, bo chore, krwawiące dziąsła mogą być powodem bardzo wielu chorób i dolegliwości, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Przez krwawiące dziąsła do organizmu mogą dostawać się groźne bakterie i wirusy powodujące choroby serca i stawów. Taka infekcja zaczynająca się w jamie ustnej może również powodować powstanie blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, które mogą skutkować zatorem lub udarem mózgu! Chcąc tego uniknąć należy stosować się do trzech prostych i zdaje się, oczywistych zasad: należy myć zęby kilka razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku), przez co najmniej 2-3 minuty; należy używać nici dentystycznych, aby usuwać resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych; należy często pić wodę i żuć gumę, gdyż ślina jest jednym z największych sprzymierzeńców w walce z próchnicą.
Ważne jest też uzupełnianie ubytków, aby zęby się nie przemieszczały i nie pochylały w wyniku tego, że w szczęce jest więcej wolnego miejsca.
W walce z chorobami zębów ważna jest również dieta. Należy, co najmniej dwa razy w tygodniu jadać ryby i do każdego posiłku włączać zielone warzywa a także spożywać dużo nabiału.