Higiena i odżywianie

0
64

Higiena i odżywianie

Ranna toaleta polega na usunięciu ze skóry wydzieliny gruczołów, która nagromadziła się w czasie nocy. Po zmyciu twarzy mleczkiem kosmetycznym należy skórę spłukać miękką wodą. Do odżywienia cery normalnej najlepiej służą maseczki witaminowe, po 30 roku życia można stosować na noc krem odżywczy, ale bez zawartości hormonów. W czasie opalania należy skórę natłuszczać olejkiem do opalania, masłem kakaowym, stosować preparaty z filtrami słonecznymi.
W upiększaniu cery normalnej ograniczamy się do pudru na nos i czoło, kredki do warg i — w zależności od urody — do podkreślania linii oczu. Stosowanie podkładów pod puder i tłustych różów wpływa ujemnie na cerę, więc należy stosować je tylko wyjątkowo. Już we wczesnym okresie życia trzeba zwrócić uwagę na zapobieganie tworzeniu się zmarszczek mimicznych. Zmarszczki te powstają na czole, w otoczeniu oczu, w fałdzie nosowo-policzkowym. Zapobieganie im polega na unikaniu od wczesnych lat życia gwałtownych ruchów mimicznych twarzy. Cera normalna najczęściej po 30 roku życia przechodzi stopniowo w cerę suchą.

Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi kosmetyczne w zakładzie należy ograniczać do zabiegów, które mogą przyczynić się do zachowania odpowiedniego nawilżenia skóry i utrzymania napięcia mięśni. U osób całkiem młodych można stosować maski witaminowe lub owocowe i chłodny natrysk ewentualnie z wyciągu ziół o działaniu łagodzącym. U osób ok. 30 roku życia — masaż po nałożeniu kremu odżywczego (z witaminą A + E) i naświetlaniu twarzy lampą rozgrzewającą, następnie maskę odżywczą, natrysk chłodny lub jontoforezę z wody destylowanej z dodatkiem soków bogatych w witaminy.