Pielęgnowanie cery normalnej

0
70

Swoje cechy zawdzięcza skóra normalna temu, że jest podbudowana mięśniami, które są prężne i stanowią podstawę skóry, i tkanką tłuszczową, która nie jest ani zbyt gruba, ani ścieńczała. Skóra normalna jest odpowiednio nawodniona, jej odżywienie przez naczynia krwionośne jest wystarczające. Cera sucha jest bardzo delikatna. W młodości jest to cera piękna, ale również bardzo wrażliwa. Gdy nie jest pielęgnowana, wcześnie występują na niej fałdy i zmarszczki. Jest wrażliwa na mróz i wiatr, słońce łatwo ją wysusza. Również woda i mydło mogą działać drażniąco. Naskórek na takiej twarzy łatwo złuszcza się i pęka. Cera tłusta jest gruba i lśniąca, z widocznymi ujściami gruczołów łojowych. W ujściach gruczołów łojowych tworzą się zaskórniki. W skórze takiej łatwo dochodzi do wtórnego zakażenia i powstają zmiany doprowadzające do trądziku młodzieńczego. Cera mieszana jest najczęściej spotykanym rodzajem skóry. Polega na występowaniu na bocznych częściach twarzy cery suchej, a w części środkowej, zwłaszcza na nosie i na brodzie, cery tłustej.

Pielęgnowanie cery normalnej

Zasadą pielęgnowania cery normalnej powinno być ograniczenie się do niezbędnych środków. Do około 25 roku życia. najlepiej jest myć twarz rano i wieczorem wodą i mydłem obojętnym. Woda w miarę możności powinna być miękka, mydło w dobrym gatunku, łagodne, przetłuszczone (może to być mydło dla dzieci). Po umyciu twarzy ciepłą wodą zawsze należy ją spłukać zimną. Do mycia można używać także mleczka kosmetycznego (nalewa się je na dłoń ręki lewej, rozprowadza palcami prawej dłoni po całej twarzy i szyi, jednakże nie wmasowując w skórę, a następnie ściera kawałkiem suchej waty). Po umyciu mleczkiem kosmetycznym można spłukać twarz wodą, najlepiej chłodną.
Po umyciu twarzy można ewentualnie przemyć płynem tonizującym, najlepiej ziołowym lub owocowym.
Przy cerze normalnej nie należy w zasadzie stosować kosmetyków na noc. Jeśli potrzebne jest stosowanie kremów, to powinny to być takie, które pozwolą zachować świeżość i elastyczność skóry: półtłuste, nawadniające, zawierające wyciągi z ziół lub owoców.